Varlığı çok daha eskilere dayanmasına karşın 3 Nisan 1949 yılında dernek çatısı altında toplanan Küçük Kulüp Derneği “Alliance” ilk olarak Alyans Apartmanında faaliyetine başladı. Fransız Kültür Merkezi’nin bahçesinde şimdi anaokulu olarak kullanılan binada faaliyetlerini sürdürdü. 1992 yılında Eski Yönetim Kurulu başkanlarımızda Cem Bakioğlu öncülüğünde Fransız Kültür Merkezi arka bahçesinde bugünkü sosyal tesislerine kavuştu.

Geçmişten günümüze, İzmir’in Cemiyet hayatına öncülük etmiş olan derneğimizin üyeleri; Fransızlar, Levantenler, İzmir’e gelen yabancı uyruklu görevliler, İzmir’in en ileri gelen sanayicileri, tüccarları, etkili odaların başkanları, yerel yöneticiler, guvernörlerdir.

Derneğimiz Türkiye- Fransa arasındaki dostluk, iletişim ve iş birliğinin gelişmesi amacı ile bizzat Fransız Hükümetince teşvik edilmiştir. Derneğimizde ALLIANCE ismi tesadüfen seçilmemiştir. ALLIANCE birleşmedir, bağlanmadır. Küçük Kulüp Derneği “Alliance” iki ülkenin insanlarının anlaşarak beraberce yaşaması hedefiyle Türk – Fransız toplumu arasında sağlam bir köprü oluşturur.