Skip to main content
Haberler & Duyurular

Aşkın Matematiği Hayatın İçinden Söyleşilerinde

Şubat 15, 2019Yorum Yok

Küçük Kulüp Hayatın İçinden Söyleşileri’nde bu ay sevgililer gününe özel aşk konuşuldu.

Dünya Psikolojik Danışma ve Eğitim Merkezi’nin katkıları ile düzenlenen söyleşinin konuğu Uzman Psikolog Nezahat Bingöl oldu.

Aşık olduğumuzda beynimizin nasıl çalıştığına değinen Psikolog Nezahat Bingöl, “aşkta beynimiz dopomin ve oksidosin hormonları salgılar bu da mantığımızı baskılar. Aynı zamanda mutluluk hormonu olarak da bildiğimiz serotonin hormonu aşk durumunda az salgılanır, bu da takıntılı ve paronoit bir ruh haline bürünmemizi sağlar.” Dedi.

Güçlü genlerin birbirini çektiğini belirten Bingöl, “Her canlı neslini en iyi şekilde devam ettirmek ister, bu bilinçaltımıza kodlanmıştır ancak aşk stresli bir iştir, sürekli aşık durumunda kalamazsınız çünkü vücut normale dönme ihtiyacı duyar. Yapılan araştırmalarda aşkın ömrü 24 ay olarak biliniyor. Daha sonra dopomin hormonu seviyesi düşüyor.” dedi.

Aşkın ömrünün uzaması ile ilgili önerilerde bulunan, kadın ve erkeklerin aşktan beklentilerine değindiği konuşmasından sonra söyleşiye katılanların sorularına cevap veren konuşmacı Nezahat Bingöl’e söyleşinin sonunda Küçük Kulüp Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ümran Bağcı ve Ahmet Aslaner tarafından teşekkür çiçeği takdim edildi.